Moqui marbles, šamanské kameny

Moqui Marbles jsou více známé jako "žijící kameny". Jedná se většinou o hladké, eliptické nebo kruhové železité konkrece, tvořené z pískovce uzavřeného ve "skořepině" ze sloučenin železa (hematit a goethit). Moqui Marbles se nacházejí v USA (Utah, Colorado, Arizona). Jejich obdobu, tzv. bouřkové kuličky, najdeme i u nás v senonské křídové pánvi (Českolipsko). 

Prodej Moqui Marbles.

Moqui Marbles na pískovcovém podloží, Utah (USA).

Na foto: Moqui Marbles na pískovcovém podloží, Utah (USA). Autor: Brenda Beitler Bowen University of Utah

Moqui Marbles vzbudily ve světě velkou pozornost, když byly v roce 2004 sondami Opportunity a Spirit nalezeny podobné útvary na Marsu.

Kuličky moqui jsou obvykle 1-5 cm velké. Tvar mívají kulovitý, čočkovitý, někdy vytvářejí srůsty. Křemitá hmota kuliček je prostoupena hematitem, který vytváří pevný "obal" konkrece, zatímco střed kuličky bývá vyplněn křemičitým tmelem, často též s příměsí železa.

Různé tvary Moqui Marble.

Na foto: Různé tvary Moqui Marble. Autor: Marjorie Chan & Brenda Beitler Bowen University of Utah

Jak Moqui Marbles vznikají je dodnes předmětem dohadů. Výsledky z nové studie naznačují, že první kuličky moqui vznikly před 20 až 25 miliony let a další před 2 až 3 miliony let. Tyto mladší kuličky mají obaly většinou z goethitu, což dokazuje měnící se chemické složení podzemních vod. Jedna z teorií tvrdí, že vznikly vysrážením železa z vodních roztoků. Druhá teorie tvrdí, že železitý obal byl původně tvořen sideritem (uhličitan železnatý) a k přeměně na hematit a goethit došlo za přispění bakterií. U obou teorií je podmínkou vzniku přítomnost vody. Konkrece na Marsu tak patří mezi první důkazy o přítomnosti vody. V případě druhé teorie by to i znamenalo, že na Marsu byl život.

Železité konkrece na Marsu, Mars blueberries (borůvky)

Na foto: Železité konkrece na Marsu, Mars blueberries (borůvky) Autor: NASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./ USGS/Modesto Junior College)

Slovo moqui v jazyce Hopiů znamená "milí zesnulí" respektive "drahý, který odešel". Podle tradice Hopi si duchové mrtvých v noci hráli s kuličkami a ráno je nechali, aby ujišťovali živé, že jsou v posmrtném životě šťastní. Marble je anglický výraz nejen pro mramor, ale především pro kuličku, zejména kuličku na hraní. V moderní době bývají Moqui Marbles používané v léčitelství a esoterice.

Moqui marbles. Rozměry: 3,5 a 3,5 cm; Hmotnost: 33 a 39g; Lokalita: Utah (USA)

Na foto: Moqui marbles. Rozměry: 3,5 a 3,5 cm; Hmotnost: 33 a 39g; Lokalita: Utah (USA)

Moqui Marbles bývají nazývány jako "žijící", "hromové", "šamanské kameny" nebo "kameny zrození". Prodávají se nejčastěji v páru, jako mužský a ženský element. Ženské kameny (bývají hladší a baculatější) a mužské kameny (hrubší povrch a jejich tvar je spíše diskovitý nebo na sobě mají různě výstupky).

Malé Moqui marbles původem z USA o průměru 33-36mm.

Na fotografii kameny o průměru 3,3 až 3,6 cm a hmotnosti od 45 do 55 gramů.

Přisuzované účinky a vlastnosti Moqui Marbles

Ve světe esoteriky jsou Moqui Marbles považovány za velmi silné energetické kameny s uzemňujícími a ochrannými vlastnostmi. Uvádí se, že tyto kameny okamžitě uzemní a ochrání prostor, vytvářejí klidnou atmosféru. Jsou považovány za jedny z energeticky nejsilnějších kamenů na Zemi. Zajímají-li vás účinky Moqui Marbles přečtěte si článek: Moqui Marbles, uzemňují kameny

Naše nabídka Moqui marbles.