Efekty drahých kamenů I.

Zvláštní světelné efekty na drahých kamenech - Adularescence, Aventurescence, Labradorescence

Adularescence (Adulár)

Optický jev existuje pouze v přítomnosti světla. Je výsledkem interakce mezi světlem a vnitřní mikrostrukturou minerálu.  Jev je tvořen střídajícími se vrstvami dvou typů, v měřítku blízkém vlnové délce světla (cca 0,5 mikronů). U měsíčního kamene jsou to vrstvy živce (orthoklasu a albitu), toto střídání vrstev vede k rozptylu světla způsobující modrý nádech, který se vznáší jakoby uvnitř drahého kamene a tedy optického jevu adularescence.

Původ slova je v německém Adular, které je odvozeno od alpského masivu Adula ve Švýcarsku.  Zde byl adulár poprvé nalezen a určen.

Adularescence se také běžně označuje jako Schiller nebo Shiller. Podobné jevy můžeme najít i u dalších minerálů jako je labradorit a avanturín.

Adularescence

Labradorescence (Labradorit)

Brilantní měňavá hra barev s kovovým leskem. Název je odvozen od minerálu labradorit, který je primárním příkladem tohoto efektu. Vzniká interferencí a odrazem světla na mikroskopických lamelách uvnitř minerálu. Tento třpyt bývá nejčastěji modrý, zelený, zlatý nebo fialový. Zahrnuje-li lesk celou barevnou škálu, nazýváme takový kámen spektrolitem.

Nabídka labradoritu na našem e-shopu.

Labradorescence


Aventurescence (Avanturescence) - Aventurín (avanturín)

Efekt způsobuje odraz od šupinek nerostných inkluzí (např. slíd, mědi, hematitu) obsažených v průsvitném avanturínu. Odraz světla tak na kameni tvoří malé třpytky.

Aventurescence

Prodej avanturínu - naše nabídka.

Autor: Ondřej Synek
Publikováno: 21.01.2014 17:53

Zpět na seznam článků o drahých kamenech.

Aktuální článek: Efekty drahých kamenů I.
Copyright © www.malachit-obchod.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.malachit-obchod.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace