Amazonit

Amazonit je zelená až modrozelená odrůda mikroklinu (draselného živce). Živá zelená barva spolu s bílými pruhy vytvářejí jedinečnou texturu. Název kamene je odvozen od řeky Amazonky, ze které se zelené kameny dříve získávaly. Dodnes ale není známo, zda tyto kameny byly opravdu amazonity.

Naše nabídka leštěného amazonitu.

amazonit-coloredo-usa

Na foto: Amazonity, některé se záhnědou (Colorado, USA)

Jasně zelená barva a textura amazonitu vynikne zejména po jeho vyleštění, což zvyšuje jeho přirozenou krásu. Často je zasazován do šperků. Vyrábějí se z něj kabošony, korálky a všelijaké dekorativní předměty včetně různých amuletů.

Amazonit má tvrdost 6 až 6,5 na Mohsově stupnici. Je dostatečně tvrdý pro použití ve špercích, ale zároveň je i perfektně štěpný a poměrně křehký. Se šperky (a jinými výrobky z amazonitu) je doporučeno zacházet opatrně a vyvarovat se silným nárazům. Čištění amazonitu doporučujeme měkkým kartáčkem a teplou mýdlovou vodou.

amazonit-brazilie

Na foto: Tromlované amazonity

Zelenomodrý amazonit se používá na ozdoby a šperky po více než tři tisíce let, což dokládají archeologické nálezy v Egyptě a Mezopotámii, ale žádná starověká nebo středověká literatura se o amazonitu výslovně nezmiňuje. Jako samostatný minerál byl popsán až v 18. století.

Vyskytuje se na různých místech po celém světě, ale jeho nalezišť je poměrně málo. Dříve se vyskytoval téměř výhradně v oblasti jihozápadně od Čeljabinsku v Rusku. Vysoce kvalitní krystaly se v současnosti nacházejí na lokalitě v Coloradu (Pike Peak). Je znám z pegmatitů na Madagaskaru a v Brazílii. Další naleziště se nacházejí ve státech: Colorado, Virginie, Kanada, Namibie, Indie, Rakousko, Čína, Libye, Mongolsko a Tanzanie.

Krystaly amazonitu s krystaly záhnědy.

Velmi atraktivní jsou vzorky amazonitu ve spojení se záhnědou.

Zelená barva amazonitu

Po mnoho let je záhadou, co vlastně zelenomodré zbarvení amazonitu způsobuje. Předpokládalo se, že je způsobeno mědí, tak jak je tomu u jiných minerálů. Studie z roku 2010 naznačuje roli dvojmocného železa v zeleném zbarvení. Další studie ukazují na malé množství olova a obsah vody. Barva amazonitu je tedy zřejmě souhrnným účinkem několika vzájemně se zahrnujících a nezbytných faktorů.

tromlovany-amazonit

Na foto: Amazonit z Brazílie, tromlovaný kámen 3,0 cm

Amazonit: Nebezpečná pravda o "léčivém" krystalu

Amazonit je vysoce ceněný pro své údajné léčivé a ochranné vlastnosti. Byl často spojován s plodností, štěstím a sebedůvěrou. V současné době se používá ve špercích a talismanech k podpoře emoční rovnováhy, zmírnění stresu a zvýšení kreativity. Amazonit je považován za kámen harmonie, komunikace a sebevyjádření.

Používá se v alternativních léčebných, meditačních a krystaloterapeutických postupech. Jejich zastánci věří, že má metafyzické vlastnosti, které mohou uklidňovat emoce, vyrovnávat energii a podporovat vnitřní mír.

Je-li amazonit nošen např. jako šperk, nebo se vzorkem minerálu běžně manipulujete, nemusíte se ničeho obávat, je to zcela bezpečné. Problémem může být amazonitová "drahokamová voda", různé elixíry a masážní oleje, které jsou používány v duchovních a wellness procedurách v naději, že absorbují údajné pozitivní vibrace kamene. Amazonit totiž v sobě skrývá nebezpečí ve formě olova.

Krystaly záhnědy s zelenomodrým amazonitem

Německá studie o olovu v amazonitu z roku 2021

Studie provedená nezávislým institutem pro testování drahých kamenů (EPI) zjistila, že amazonit při požití pětkrát překračuje limit bezpečnostní normy EU pro olovo. Vzorky několika amazonitů byly vystaveny kyselému roztoku podobnému lidským slinám (experiment byl navržen tak, aby simuloval scénář, kdy dítě spolkne kousek amazonitu). Zjištění institutu se však pravděpodobně vztahuje i na nové zdravotní a wellness využití minerálu, kdy je amazonit přidáván do olejů nebo pitné vody na delší dobu.

Fyzikální a optické vlastnosti amazonitu

  • Krystalová soustava: trojklonná (triklinická)
  • Barva: zelená, modrozelená
  • Štěpnost: perfektní
  • Lom: nerovný, třístnatý
  • Houževnatost: křehký
  • Tvrdost: 6,0 - 6,5 dle Mohse
  • Lesk: skelný
  • Vryp: bílý
  • Hustota: 2,56 - 2,58
  • Index lomu: 1,522 - 1,530
  • Pleochroismus: chybí
  • Disperze: žádná
  • UV fluorescence: slabá, olivově zelená

Amazonit je podmanivý zelený kámen, který nepřestává fascinovat nadšence a sběratele drahokamů po celém světě. Velmi atraktivní jsou zejména jeho vzorky ve spojení se záhnědou.

Naše nabídka amazonitu na prodej.