Safír, varieta korundu

Safír je drahokamová odrůda korundu. Mezi safíry se zařazují všechny barevné odrůdy (variety) korundu, kromě červené - rubín. Nejznámější barva safíru je modrá. Safír může být ale i žlutý, růžový, purpurový, oranžový nebo zelenkavý.

safir

Safír je velmi oblíbený kámen a již od středověku se zasazoval do šperků. Tehdy se tyto kameny opracovávaly jen do podoby nepravidelně zaoblených muglí, a to jednak pro tehdejší nedokonalé technické možnosti při broušení, jednak aby se uchovalo co nejvíce drahokamové hmoty. Safíry se nalézají ve větších kusech než rubíny. Safír proto nedosahuje tak vysokých cen jako rubín (nebo jinak vybarvených odrůd korundu). Oba (rubín, safír) se nejčastěji brousí do briliantového tvaru, podobně jako diamanty.

safir-5ks-sri-lanka-ozareno-5x4mm-2-45ct

Na foto: safíry ze Srí Lanky, rozměry 5 x 4 mm, celková hmotnost 2,45 ct, úprava ozařování

Kašmírské safíry sytě modré barvy a srílanské padparádža kameny jsou špičkou safírové barevné škály a mohou dosahovat závratných částek, což využívají mnozí světoví investoři. Dalšími barvami jsou žluté safíry, ceněné hlavně v Indii jako kameny osvícení, oranžové, růžové, purpurové, fialové, zelené a hnědé safíry. Kašmírové safíry se těží v Indii, na Madagaskaru, Srí Lance a v Pákistánu. Cena za Kašmírové safíry je velmi vysoká, může se blížit milionu korun za karát.

Safíry ze Srí lanky

Některé drahokamy mají barvy bledší a vzhled je šedavý. Přírodní safíry se často pro zvýraznění barev žíhají. To se obvykle provádí ohřevem na teplotu až 1800 °C po dobu několika hodin nebo v atmosféře s nižším obsahem dusíku po dobu týdne i více.

Krystaly safíru

Na foto: krystaly safíru

Nalezištěm nejlepších evropských safírů je známá Jizerská louka v severních Čechách.

Devadesát procent všech safírů a rubínů v nabídce obchodů jsou v současnosti kameny uměle vyrobené.

Podívejte se naši nabídku přírodních broušených kamenů.