Serafinit, odrůda klinochloru

Serafinit je tmavě zelená až černo-šedá, jemnozrnná odrůda minerálu klinochlor. Nejčastěji tvoří polokulovité agregáty převážně radiálně paprsčité struktury. Všechny vzorky serafinitu na trhu pocházejí z jediné známé lokality na světě, a to z povrchového dolu na železnou rudu (Koršunovskoje) poblíž města Železnogorsk na Sibiři (Rusko, GPS: 56.548833, 104.127861).

Naše nabídka serafinitu.

serafinit

Na foto: serafinit - leštěný plátek, Koršunovskoje, Rusko; 7,0 x 4,7 x 0,5 cm; Hmotnost: 31g

Díky líbivému vzhledu našel serafinit uplatnění zejména ve šperkařství, a to i přes jeho poměrně nízkou tvrdost 2 až 2,5 dle Mohse. Agregáty serafinitu se řežou, leští a následně zasazují do šperků. Prodávají se i nádherné leštěné mineralogické ukázky a dekorační kameny. Díky výjimečnosti tohoto kamene se s serafinitem potkáme snad na všech mineralogických burzách a prodejních výstavách po celém světě. Vzácnost a obchodní název spojený s anděly mu zaručuje poměrně velkou poptávku a tím i vysokou cenu. Serafinit by neměl chybět v žádné sbírce estetických minerálů.

serafinit klinochlor kámen

Na foto: plátek serafinitu, Koršunovskoje, Rusko; 11,7 x 6,5 x 0,6 cm; Hmotnost: 88g

Serafinit - andělský kámen

Sametově stříbřitý lesk u serafinitu způsobují inkluze slídy, které spolu s radiální skladbou krystalů údajně připomínají perutě andělů - serafů. Serafinit se tak zařadil (podobně jako angelit a celestin) mezi tzv. andělské kameny, kterým je přisuzována ochranná moc. Více informací o přisuzovaných účincích a vlastnostích v článku: Serafinit - kámen duchovního osvícení 

serafinit-rusko

Na foto: serafinit, Koršunovskoje, Rusko; 10,0 x 9,7 x 0,5 cm; Hmotnost: 98g

serafinit-tromlovane-kameny

Na foto: tromlované kameny serafinitu o velikosti cca 4 cm

Naše nabídka serafinitu.

Klinochlor

Klinochlor je jeden z nejběžnějších členů skupiny chloritů. Je hlavním minerálem zelených a chloritových břidlic, častým minerálem na žilách alpské parageneze a méně často se vyskytuje v serpentinitech a pegmatitech. Pojmenován byl v roce 1851 americkým geologem Williamem Phippsem Blakem z řeckého "klinein", "sklonit se", v narážce na nakloněné optické osy a řeckého "chloros" = zelená, pro jeho typickou barvu.

klinochlor klinochlor a granát. Autor: Lamiot (Přírodovědné muzeum v Lille, Francie) pod licencí CC BY-SA 4.0

Na foto: klinochlor a granát. Autor: Lamiot (Přírodovědné muzeum v Lille, Francie) pod licencí CC BY-SA 4.0

Chemické složení klinochloru se definuje vzorcem Mg5Al(AlSi3)O10(OH)8. Menší záměna chrómu za Al může způsobit změnu barvy ze zelené na růžovou až světle fialovou, takový klinochlor pak nazýváme Kämmereritem.

ruzova-varieta-klinochloru-Kammererit

Na foto: Cr varieta klinochloru Kämmererit. Autor: Géry Parent pod licencí CC BY-SA 4.0