Hematit
Nabídka ledvinitého, kovově lesklého hematitu. Hematit je významnou rudou železa, jehož obsahuje až 70 %. Chemický vzorec je Fe2O3 (oxid železitý). Naše nabídka je složena převážně z efektních vzorků pocházejících z Maroka.
#ShowMore#
Jak poznám hematit – barva, tvrdost a vryp?
Hematit se vyskytuje se ve stříbřitě šedé, ocelově černé až červenohnědé nebo sytě červené barvě. Na porcelánové destičce vždy zanechá rezavě červenou rýhu (vryp), má kovový až pololesklý lesk a tvrdost 5,5–6,5 Mohse.
Kde a jak hematit vzniká?
Velká ložiska hematitu tvoří součást páskovaných železných formací. Hematit se také sráží z klidných jezerních či horkých pramenů; může vzniknout i bez vody, např. při vulkanické činnosti.
Je hematit magnetický?
Hematit na běžný magnet téměř nereaguje.
K čemu se hematit používá?
- Železná ruda – jeden z nejdůležitějších zdrojů Fe.
- Pigment – jemně mletý dává trvalé červené či hnědé tóny; součást okrových barev.
- Šperky – leštěné valouny, korálky a historicky i smuteční šperky.
Jak souvisí hematit s červeným okrem?
Okrové jíly obsahují 20-70 % hematitu. Hematit dává červený okr; hydratovaný hematit (limonit) vytváří žlutý okr. Okr se od pravěku používá k barvení a malbě.
Minerál hematit
Odrůdy hematitu mají většinou kovový ráz, jsou tmavé až černé barvy a vyznačují se silným kovovým leskem. Jejich společnou vlastností je však krvavě rudá barva prášku, která se objeví, rýpneme-li do nich nožem. Odtud název nerostu "hematit" podle řeckého označení krve "haima".
Hematitové "borůvky" na Marsu
Hematit je součástí železitých konkrecí, které byly nalezeny na planetě Mars. Neformálně se nazývají "blueberries" (borůvky) a vzhledem k tomu, že podobné útvary vzniklé na Zemi a známé jako Moqui Marbles potřebují ke svému vzniku vodu, patří tyto „borůvky“ mezi první důkazy o přítomnosti vody na Marsu. Více informací o hematitu v Atlasu kamenů: Hematit, krevel
Červený pigment z hematitu
Prášek z hematitu se odpradávna používal jako červený pigment. Nejstarší takový nález pochází již z doby před 164 000 lety (otisky na stěnách jeskyně v Pinnacle-Point, Afrika). Základ pro červené, fialové a hnědé pigmenty na bázi oxidu železitého tvoří hematit dodnes.
#ShowMore#
Přisuzované účinky a vlastnosti hematitu
Hematit má mnohostranné využití v oblasti esoteriky, kde se mu přisuzují různé účinky a vlastnosti. Dříve se hematit používal jako talisman k dosažení úspěchu a moci. V lidových tradicích je považován za ochranný kámen, který pomáhá udržet rovnováhu mezi tělem, myslí a duchem. Hematit má prý schopnost aktivovat skryté rezervy, dodávat novou životní energii a posilovat organismus. Dále se uvádí, že poskytuje sílu v obdobích vyčerpání.
Další účinky si můžete přečíst v článku: Hematit - uzemňovací a ochranný kámen
Duchovní využití hematitu v historii
V Babylonii byl hematit známý jako "kámen právníků," který měl pomoci při dosahování příznivých rozsudků v soudních případech. V Egyptě sloužil jako vstupní brána do záhrobí a byl umísťován pod hlavu zemřelých. V Orientu sloužil jako ochrana před nebezpečím a uhranutím.