Test lávových kamenů

Srovnání lávových kamenů z naší nabídky (bazalt, čedič) a masážních kamenů označovaných jako Claptzu a Gabro.

Černé masážní lávové kameny

K testu jsme vybrali nejčastěji používané masážní lávové kameny od různých výrobců. Černý a šedý lávový kámen je z naší nabídky, ostatní kameny (clapzu a kámen typu gabro) pocházejí z nabídky jiných prodejců. Pozn. Šedé kameny nejsou u nás už k dispozici. 

Druh kamene, hmotnost; (rozměry)

 1. černý lávový kámen, 146 g; (ø 6 x 2 cm)
 2. šedý lávový kámen, 135 g; (ø 6 x 2 cm)
 3. clapzu kámen, 151 g; (7 x 5 x 2,2 cm)
 4. gabro, 178 g; (7 x 5 x 2 cm)

testovane-lavove-kameny

Jak jsme měřili?

Masážní kameny (bazalt černý, bazalt šedý, claptzu a gabro) jsme vložili do vody, kterou jsme ohřáli na 75°C. Následně jsme kameny v uvedeném pořadí vyjmuli, osušili a položili na dřevěnou podložku. Kameny jsme po jedné minutě měřili bezdotykovým kalibrovaným teploměrem a teplotu zapsali (pozn. teplota v místnosti, kde test probíhal, byla 20°C).

Pozn.: Tento test pouze porovnává schopnost kamenů udržet teplo za stejných podmínek. Při vlastní masáži je třeba kameny často měnit za nahřáté. Je to dáno tím, že kameny při masáži předávají teplo do těla masírovaného i rukou maséra a chladnou tak rychleji, než je uvedeno v testu!  Častou výměnou kamenů tedy docílíte rychlejšího efektu prohřátí svalstva u masírovaného.

Po 10 minutách kameny dosahovaly teplot:

 1. 52,6 °C
 2. 51,5 °C
 3. 52,3 °C
 4. 52,8 °C

Po 20 minutách:

 1. 42,5 °C
 2. 42,0 °C
 3. 42,2 °C
 4. 42,6 °C

Poslední měření proběhlo po 30 minutách od vyjmutí kamenů z horké vodní lázně. Všechny kameny, mimo claptzu, měly po 30 minutách teplotu 36,8°C. Kameny claptzu o jednu desetinku méně (36,7°C).

Z testu je zřejmé, že kameny gabro ani claptzu nemají díky svému složení (jak se často uvádí) vyšší schopnost akumulace a předávání tepla. Výsledkem je také tvrzení, že bazaltové (čedičové) kameny dosahují stejných kvalit jako kameny označované claptzu a gabro. Výhodou našich kamenů je poměr ceny a kvality. 

testovane-lavove-kameny-olej

Naše nabídka masážních kamenů.