Cena meteoritů

Co určuje konečnou cenu meteoritů? Za kolik se v současnosti (r. 2017) meteority prodávají? Co je to pallasit a proč je tak drahý?

cena-meteoritu

Naše nabídka meteoritů na prodej

Stanovit všeobecně cenu meteoritu není vůbec jednoduché. Stejně jako např. u většiny drahých kamenů je cena taková, jakou je koncový zákazník ochoten zaplatit. Cena u vzácnějších kusů je často mnohem vyšší, než je cena odhadovaná.

4S

Obecná pravidla pro hodnocení meteoritů 4S (obdoba 4C u diamantů).

  • size - velikost
  • shape - tvar
  • science - vědecká hodnota
  • story - příběh meteoritu

U velikosti je to jednoduché, čím větší, tím dražší. (pozn.: komunita kolem meteoritů používá metrický systém - hmotnost se uvádí v gramech a kilogramech a rozměry v centimetrech a milimetrech).

U tvaru se hodnotí, zda je meteorit celý nebo se jedná o úlomek. Celkově se cení estetika; barva; struktura a průsvitnost (u pallasitů). U železných meteoritů se cení zejména přirozeně se vyskytující otvory.

Vědecká hodnota je těžko určitelná penězi, a proto se často spojuje s posledním S tedy "story" - příběhem. A příběh prodává - to víme. Všeobecně jsou více ceněné meteority, u kterých byl sledován jejich pád. Nálezy meteoritů, tedy meteority, které byly nalezeny bez pozorovaného pádu, mají zpravidla cenu nižší.

 meteority-campo-del-cielo

Na foto: železné meteority New Campo del Cielo

Cena meteoritů závisí na vzácnosti kusu. Například lunární meteority a meteority z Marsu jsou velmi vzácné, neboť z odhadovaných 60 000 katalogizovaných meteoritů, tvoří necelé jedno procento. Aby mohly být označeny za lunární a pocházejí z Marsu, musí vykazovat vysoce specifické geologické, mineralogické, chemické a radiační znaky. Cena takových meteoritů se pohybuje od 1 000 $ až po milión dolarů za jeden gram. Cena kolem miliónu dolarů za jeden gram je čistě hypotetická. Je to renomovaný odhad ceny za 1 g měsíční horniny získané astronauty z Apolla. Tyto kusy však do prodeje nikdy nepůjdou. Odhad této ceny však ukazuje jak vzácnost, příběh a vědecká hodnota může cenu meteoritů vyhnat do vskutku astronomických výšek.

Ale abychom se nebavili čistě hypoteticky, máme tu příklad tří měsíčních kousků horniny (velkých jako zrnka obilí), které doručila na zem ruská robotická sonda v roce 1970. O 30 let později byly na aukci prodány za 11 miliónů Kč. Cena v současnosti, kdy ceny drahých kamenů, šperků, ale i aut a umění trhají rekordy, by byla zřejmě ještě vyšší. Peníze jednoduše pro superboháče nemají cenu.

No, ale zpět na Zem :-)

Přibližné ceny meteoritů v roce 2017

  • Ceny nepojmenovaných kamenných meteoritů ze Sahary se pohybují v řádech desítek korun za gram.
  • Hezké vzorky kamenného meteoritu Gao-Guenie (pád Burkina Faso, Afrika, 5.3.1960) lze zakoupit za 50 Kč/g.
  • Železné meteority z lokality Campo del Cielo stojí kolem 30-40 Kč za gram.
  • Známý a cenově dostupný je i ruský Sikhote-Alin (pád 12. 2. 1947) kde je cena někde kolem 50 Kč/g.
  • Leštěné plátky pallasitů (podrobněji o nich níže) se dají sehnat mezi 500 až 1000 Kč za gram.

V současnosti jsme svědkem toho, že jak bohatne Čína, jde cena meteoritů nahoru. Číňané jsou schopni za meteority "platit zlatem“ - jsou to pro ně "poslové z vesmíru". Tento trend není jen "čistě čínský". Obchod a ceny meteoritů rostou po celém světě. Investice do meteoritů se stává skvělou příležitostí.

Pallasity

Velmi drahými meteority jsou pallasity. Není se čemu divit – jsou nádherné. Své jméno dostaly po německém přírodovědci Peteru S. Pallasovi, který v roce 1772 objevil poblíž města Krasnojarsk 680 kilogramový kus železa, který byl nakonec na jeho žádost převezen do Petrohradu. Následující analýza kovu ukázala, že to byl nový typ kameno-železného meteoritu. Nalezený první kus tohoto druhu dostal jméno Krasnojarský meteorit, někdy také známý jako Pallasovo železo.

pallasit-esquel

Na foto: pallasit Esquel - Argentina - nález r. 1951 (délka meteoritu na foto cca 80 cm)

Pallasity jsou železo-kamenné meteority. Jsou složené ze zhruba stejného množství kovového železa a křemičitanů, především olivínu. Tento druh meteoritů představuje pouze 1 % všech nálezů. Existují ale ještě mnohem vzácnější pallasity než ty s olivíny. Věřte, nebo ne, u některých jsou místo olivínů - diamanty. Cena takovéto vesmírné horniny může dosáhnout i několik set tisíc korun za gram.

Nejznámější pallasit - Fukang

Vědci předpokládají, že meteorit Fukang dopadl na Zemi před asi 4,5 miliardami let. Nález je tedy téměř stejně starý jako naše planeta. Meteorit byl objeven v roce 2000 v blízkosti města Fukang (Čína), podle kterého dostal i jméno. Meteorit se skládá ze železa + niklu a jantarově zbarvenými až 4 cm velkými krystaly olivínu. Je to jeden z nejkrásnějších meteoritů na světě.

meteorit Fukang - pallasit, podsvícený

Na foto: pallasit Fukang , Xinjiang, Čína (2000), 610 g - NHM N9391

Některé dříve prodané meteority

  • Největší "úlomek" z Marsu, který v roce 1962 dopadl ve střední Nigérii a byl do roku 2005 v soukromém vlastnictví. Nakonec byl vydražen na eBay za částku 11,7 miliónů korun.
  • Pallasit o váze 53 kg (objevený na farmě v Kanadě) odkoupilo Royal Ontario Museum v Torontu za 15,6 miliónů korun.

Pozn. Článek byl napsán v roce 2017, kdy byl kurz české koruny k dolaru 25 Kč/$.