Prehnit, minerál zelenkavé barvy

Prehnit je vápenatý alumosilikát (křemičitan, v jehož tetraedrech jsou některé atomy křemíku nahrazeny hliníkem), vyskytující se v nízkoteplotním hydrotermálním prostředí. Krystalizuje v kosočtverečné krystalové soustavě.

Naše nabídka prehnitu.

Prehnit minerál

Na foto: prehnit, Imilchil, Midelt, Maroko; velikost 4,2 cm, hmotnost: 35 g

Prehnit nejčastěji tvoří krápníkové, botryoidní, ledvinovité nebo kulovité agregáty, pouze s hřebeny malých krystalů vykazujících nějaké plochy, které jsou téměř vždy zakřivené nebo složené. Zřídka tvoří zřetelné, dobře individualizované krystaly vykazující čtvercový průřez. 

 Prehnit z Maroka

Na foto: prehnit, Imilchil, Midelt, Maroko; velikost 7 cm, hmotnost: 146 g

  • Symbol IMA: Prh
  • Chemický vzorec: Ca2Al (AlSi3O10 ) (OH)2
  • Lesk: skelný až perleťový 
  • Vryp: bílý
  • Tvrdost: 6 - 6,5 podle Mohse
  • Hustota: 2,80–2,95 g/cm3
  • Štěpnost: dobrá
  • Lom: nerovný

Krystaly prehnitu, výřez foto 3cm

Na foto: krystaly prehnitu z Maroka, výřez foto 3 cm

Většinou je průsvitný, zřídka průhledný. Barva se pohybuje od světle zelené po žlutou. Vyskytují se též bezbarvé, modré, růžové nebo bílé variety. V roce 2000 byl v Jižní Africe objeven oranžový prehnit.

Několik kusů vzorků prehnitu z Maroka.

Na foto: prehnity z Maroka, rozměry 3 - 6 cm

Minerál byl poprvé popsán a pojmenován Abrahamem Gottliebem Wernerem v roce 1788 na počest nizozemského plukovníka Hendrika von Prehna, který přivezl první exempláře z Jižní Afriky do Evropy. Prehn byl přírodovědec, sběratel minerálů a guvernérem Mysu Dobré naděje (1779-1780).

Kulovité agregáty pehnitu z Namibie.

Na foto: prehnit, Kudu Kop, Namibie, cca 5cm

Účinky a vlastnosti prehnitu v esoterice

V esoterice a alternativní medicíně se věří, že má prehnit mnoho účinků na lidský organismus. Jeho energie nás prý naladí na frekvenci pohody a bezstarostnosti a podporuje naši intuici a rozvahu. Uvádí se také, že prehnit chrání naši auru a pomáhá nám zpracovat emocionální traumata. Více o jeho významu v esoterice se dočtete článku: Prehnit - kámen bezpodmínečné lásky

Naše nabídka prehnitu