Staurolit nejčastěji tvoří velmi dobře vyvinuté krystaly krátce sloupcovitého habitu s nevelkým počtem ploch s hrubým povrchem. Na příčném řezu má krystal staurolitu kosočtverečný průřez. Typické jsou pro něj prorostlice (dvojčata) ve tvaru kříže, která zpravidla srůstají pod úhlem 60-ti nebo 90-ti stupňů. Od této vlastnosti je i odvozen samotný název minerálu, neboť "staurós" je z řečtiny kříž a "lithos" znamená kámen.
Staurolity v mateční hornině, srůstající pod 60-ti a 90-ti stupni. Kejvy, poloostrov Kola, Rusko. Rozměry vzorků 4,0 až 5,5 cm.
Naše nabídka staurolitu.
Chemický vzorec
Staurolit může mít mírně kolísavé složení obsahu Zn, Mg a Mn. Chemický vzorec je (Fe2+MgZn)2Al9 (SiAl)4O22 (OH)2. Ideální složení se vyjadřuje krystalochemickým vzorcem Fe2Al9O6(SiO4)4(O,OH)2.
- Soustava: jednoklonná
- Vryp: bílý až černý
- Tvrdost: 7 - 7,5
- Hustota: 3,7 - 3,8
- Vzhled: sloupečkovité krystaly, často tvoří křížové prorostlice
- Barva: tmavě hnědá, oranžově hnědá, červenohnědá, hnědočerná
- Lesk: může být skelný, ale většinou je matný
- Další vlastnosti: nerovný lom, není štěpný
- Důležitými diagnostickými znaky jsou barva a tvar krystalů.
- Použití: šperky
Na foto: Důsledkem zvětrávání volné, zdvojčatělé krystaly staurolitu o velikosti 1,5 - 2,0 cm; Madagaskar.
Výskyt
Staurolit se vyskytuje především ve svorech, méně fylitech a rulách. Často bývá v asociaci s almandinem. V oblastech výskytu je vzhledem ke své odolnosti běžným minerálem těžkého podílu klastických sedimentů.
Výskyt staurolitu v ČR: Kouty nad Desnou, Ramzová, Ostružná, pruh mezi Žluticemi a Toužimí a mezi Horšovským Týnem a Domažlicemi
Zdvojčatělé krystaly staurolitu srůstající pod úhlem 60-ti stupňů z lokality Kejvy, poloostrov Kola, Rusko. Velikost kříže 3,7 cm.
Zdvojčatělé krystaly staurolitu srůstající pod úhlem 90-ti stupňů z lokality Kejvy, poloostrov Kola, Rusko. Velikost kříže 4,5 cm.
Naše nabídka na e-shopu: staurolit z Madagaskaru a Ruska