Staurolit, kamenný kříž
Staurolit nejčastěji tvoří velmi dobře vyvinuté krystaly krátce sloupcovitého habitu s nevelkým počtem ploch s hrubým povrchem. Na příčném řezu má krystal staurolitu kosočtverečný průřez. Typické jsou pro něj prorostlice (dvojčata) ve tvaru kříže, která zpravidla srůstají pod úhlem 60 nebo 90 stupňů. Od této vlastnosti je odvozen i samotný název minerálu, neboť "staurós" je z řečtiny kříž a "lithos" znamená kámen.
Staurolity v mateční hornině, srůstající pod 60 a 90 stupni. Kejvy, poloostrov Kola, Rusko. Rozměry vzorků 4,0 až 5,5 cm.
Naše nabídka staurolitu.
Chemický vzorec
Staurolit může mít mírně kolísavé složení obsahu Zn, Mg a Mn. Chemický vzorec je (Fe2+MgZn)2Al9 (SiAl)4O22 (OH)2. Ideální složení se vyjadřuje krystalochemickým vzorcem Fe2Al9O6(SiO4)4(O,OH)2.
- Soustava: jednoklonná
- Vryp: bílý až černý
- Tvrdost: 7 - 7,5
- Hustota: 3,7 - 3,8
- Vzhled: sloupečkovité krystaly, často tvoří křížové prorostlice
- Barva: tmavě hnědá, oranžově hnědá, červenohnědá, hnědočerná
- Lesk: může být skelný, ale většinou je matný
- Další vlastnosti: nerovný lom, není štěpný
- Důležitými diagnostickými znaky jsou barva a tvar krystalů.
- Použití: šperky
Na foto: Důsledkem zvětrávání volné, zdvojčatělé krystaly staurolitu o velikosti 1,5 až 2,0 cm; Madagaskar
Výskyt
Staurolit se vyskytuje především ve svorech, méně fylitech a rulách. Často bývá v asociaci s almandinem. V oblastech výskytu je vzhledem ke své odolnosti běžným minerálem těžkého podílu klastických sedimentů.
Výskyt staurolitu v ČR: Kouty nad Desnou, Ramzová, Ostružná, pruh mezi Žluticemi a Toužimí a mezi Horšovským Týnem a Domažlicemi
Zdvojčatělé krystaly staurolitu srůstající pod úhlem 60 stupňů z lokality Kejvy, poloostrov Kola, Rusko. Velikost kříže 3,7 cm
Zdvojčatělé krystaly staurolitu srůstající pod úhlem 90-ti stupňů z lokality Kejvy, poloostrov Kola, Rusko. Velikost kříže 4,5 cm.
Naše nabídka na e-shopu: staurolit z Madagaskaru a Ruska