Tyrkys - modrozelený minerál a drahý kámen

Tyrkys je neprůhledný světle modrý, modrozelený až zelený nerost. Jako drahý a dekorační kámen je používán tisíce let. Jeho neobyčejně modrá až zelená barva závisí na obsaženém množství mědi, chromu, vanadu a železa. A právě jedinečnost a intenzita jeho modré nebo zelené barvy z něj udělala velice vzácný a ceněný kámen.

Tyrkys

Nejvíce ceněné jsou tyrkysy čistě zelené a modré. Tmavé žilky mateční horniny (nebo jiných rud) v tyrkysu většinou jeho cenu snižují. Jsou však případy, kdy jeho cenu zvednou. Drahý kámen se musí líbit… A toto pravidlo platí také pro tyrkys. Když žilky na kamenu vypadají skvěle, nejsou přece na škodu a mě osobně se tmavé žilky na tyrkysu líbí, prostě tam patří :-). Na druhou stranu chápu, že např. šperkařům se lépe pracuje s kamenem "čistým".

 Kabošony z pravého tyrkysu

Typickým brusem pro většinu tyrkysových šperků je kabošon (na foto).

V současnosti, kdy už je tyrkysová barva "běžně dostupná" a na trhu je nepřeberné množství "kamínků" synteticky vyrobených (též nepočítaně imitací). Nabízí se v jakémkoliv odstínu „tyrkysově modré i zelené“, ztrácí tyrkys svoji úlohu "barevně nezastupitelného" drahého kamene. Úlohu, kterou plnil několik předešlých tisíc let....

Název tyrkys pochází z francouzského "pierre turquois" tedy "turecký kámen". Turci však tento kámen netěžili, ale "jen" s ním obchodovali (dováželi ho z historických perských nalezišť).

Pozn.: Plinius starší tento minerál označoval jako Callait a Aztékové jej znali pod názvem Chalchihuitl.

Napodobeniny tyrkysu

Pojem tyrkys má podobně jako rubín, safír, diamant, smaragd aj. mezi lidmi velmi dobrý zvuk a bývá proto často zneužíván. Bývají jím označovány mnohé hmoty tyrkysu pouze více či méně podobné, aby se lépe prodávaly. Často jsou takto využívány namodro obarvené hlízy howlitu a magnesitu nabízené pod názvem tyrkenit, který má pojem tyrkys připomínat a navozovat dojem vzácnosti. Hlízy howlitu a magnesitu jsou probarvené jenom v povrchové vrstvě, barvivo neproniká až dovnitř, takže uprostřed jsou bílé. [1]

Výskyt

Tyrkys je sekundární minerál vznikající v přípovrchových částech hornin bohatých na vodu a se zvýšeným obsahem mědi a fosforu a to v sedimentech (především v pískovcích). Magmatického původu bývá ve vulkanitech bohatých na dutiny, které rád vyplňuje.

Masivní agregáty tyrkysu

Tyrkys je téměř vždy kryptokrystalický, masivní a nemá žádný definitivní vnější tvar. Krystaly, dokonce i v mikroskopickém měřítku, jsou mimořádně vzácné.

 Krystaly tyrkysu

Na foto: Krystaly tyrkysu - výřez fotografie o skutečné velikosti 6 mm. (Turquoise Locality: Bishop Mine, Lynch Station, James River-Roanoke River Manganese District, Campbell County, Virginia, USA (Locality at mindat.org) Field of view 6 mm.) Autor fotografie: Leon Hupperichs dostupné pod licencí CC BY-SA 3.0

Významným dodavatelem tyrkysu je Írán a to již nejméně 2000 let. V současné době je nejvýznamnějším producentem tyrkysu stát Arizona. Mezi další významné producenty patří: Afghánistán, Austrálie, Indie, Chile a Tibet.

Vlastnosti tyrkysu

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 5–6, matný, hustota 2,6–2,9 g/cm3, štěpnost dokonalá podle {001} a dobrá dle {010}, lom lasturnatý až nerovný.
  • Optické vlastnosti: Barva: tyrkysově modrá až modrozelená. Lesk voskový, průhlednost: může být i průhledný nebo průsvitný, vryp bílý, s nádechem do modra.
  • Chemické vlastnosti: je rozpustný v HCl. Zahřívá-li se tyrkys v uzavřené nádobě, ztrácí vodu a barví se dočerna. Před dmuchavkou se netaví a nebarví plynový plamen zeleně - díky této reakci je možné snadno odlišit napodobeniny.

Přívěsky z tyrkysu

 Nabídka pravého tyrkysu na e-shopu.

Zdroj:
[1] odstavec o imitacích: http://www.velebil.net/mineraly/tyrkys 

 

Zpět na seznam minerálů

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.malachit-obchod.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.malachit-obchod.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace