Lávové kameny návod na použití - masáž

Návod jak používat masážní lávové kameny, co si pro masáž připravit a jak s kameny zacházet. Masáž lávovými kameny má svá pravidla a dopřát si tuto "královnu masáží" můžete i vy v pohodlí domova.

Prodej masážních lávových kamenů.

navod-na-lavove-kameny-masaz

Návod na použití masážních lávových kamenů

Dovážíme pravé lávové kameny určené speciálně pro masáž horkými kameny (Hot Stone Massage). Kameny vyhovují složením a kvalitou zpracování náročným požadavkům profesionálních masážních salónů. Naše lávové kameny výborně akumulují teplo.

Výběr lávových kamenů

U výběru je důležitá velikost a hmotnost kamenů. U všech nabízených kamenů nebo sad máme uvedeny hmotnosti i rozměry. Na masáž zad a stehen se hodí kameny velké, naopak na prohřátí místa mezi prsty u nohou potřebujete kameny malé a tenké.

Přibližně platí pravidlo, že čím větší sval masíruji, tím větší kámen potřebuji.

Podívejte se na výsledky testu našich lávových kamenů v porovnání s kameny označovanými claptzu a gabro. Z testu je zřejmé, že schopnost udržet teplo je u všech těchto kamenů stejná.

Sada masážních lávových kamenů

Naše nabídka masážních lávových kamenů.

Před prvním použitím kamenů

Vložte všechny kameny do hrnce a zalijte studenou vodou. Vodu s kameny ohřejte (kameny nechte chvíli v horké vodě, tak aby se dostatečně nahřály, cca 5-10 minut) a poté nádobu i s kameny stáhněte z vařiče. Počkejte chvíli, až voda nebude horká a pomalu a opatrně ji slijte (pozor na opaření). Na vyjmutí kamenů z teplé vody doporučujeme použít silikonové kleště. Nepotlučete si tak hrnec, nehrozí rozbití kamenů nárazem na sebe a v neposlední řadě se neopaříte.

Kameny vyskládejte na ručník a až kameny nebudou horké, ale teplé, ručníkem (nebo papírovou utěrkou) kameny otřete. Dále doporučujeme na suché kameny aplikovat masážní olej. Kameny po první aplikaci oleje ztmavnou, zčernají. Detailní informace o čištění a údržbě naleznete v článku: Čištění a údržba lávových kamenů.

Ohřívání lávových kamenů bez ohřívače

Při nahřívání kamenů je třeba dodržovat základní bezpečnostní opatření, mezi ně patří: Nedotýkejte se horkých povrchů. Pokud kameny ohříváte v blízkosti dětí, dbejte zvýšené opatrnosti. Buďte velmi opatrní při přesunování nádoby, v níž je teplá tekutina. Do nádoby (hrnce) vždy vložte nejprve kameny, až poté dolijte vodu.

Pro vyndávání teplých kamenů z ohřívací nádoby vždy používejte děrovanou dřevěnou nebo plastovou lžíci anebo silikonové kleště. Dbejte na to, abyste se nepopálili nebo neopařili. Nikdy do nádoby nelijte vařící nebo horkou vodu. Používejte teploměr pro informaci, jakou teplotu má vodní lázeň.

Teploměr - ohřívání masážních lávových kamenů.

Chcete-li masážní kameny nahřát, vložte je do vhodné nádoby (hrnce). Doporučujeme pod kameny vložit obyčejný ručník, a pak dolijte vodou a zahřejte na požadovanou teplotu (nejčastěji 38 až 55°C). Z bezpečnostních důvodů používejte vhodný teploměr "cejchovaný" na vyšší teplotu, než na kterou nahříváte kameny!

Má-li vodní lázeň požadovanou teplotu, kameny vyjměte, a jakmile budou na dotek teplé, nikoliv horké, otřete je, aby na nich nezůstala voda. Toto je velmi důležité, neboť voda by z kamenů odebírala zbytečně teplo a kameny by rychleji zchladly. Nyní můžete kameny přikládat na kůži masírovaného. Každý člověk má trochu jiné vnímání, co je teplé a co již horké, myslete na to při přikládání kamenů na kůži.

masaz-lavovymi-kameny-jak-na-to

Příprava k masáži

Než začnete s masáží, je potřeba si vše pečlivě připravit. Masér má mít krátké nehty a sundané všechny šperky, prsteny atd. z rukou.

Uvědomte si, že masírovaný bude částečně, nebo úplně svlečený, je proto třeba zvolit místnost s přiměřeným tepelným komfortem. Připravte si v místnosti pro masáž příjemnou atmosféru (tlumené světlo, relaxační hudba, květiny atd.)

Místo masážního lehátka můžete použít matraci položenou na zem. Matraci umístěte tak, aby kolem bylo dostatek místa i pro vás. Nechte masírovaného ulehnout a zklidnit. Zakryjte části těla, které nebudete masírovat.

K matraci si přineste ohřátý masážní olej a nahřáté kameny.

Tip: lahvičku s masážním olejem si můžete snadno nahřívat v ohřívači kojeneckých lahví. Další možností je olej opatrně ohřát v mikrovlnné troubě.

Masážní kameny a olej na bambusové podložce.

Masáž horkými kameny - HOT STONE MASSAGE

Horké lávové kameny mají schopnost svaly uvolňovat a „vytáhnout“ z nich bolest a negativní energii. Když kameny postupem času chladnou, nahradí je léčitel-masér dalšími, horkými. Terapie s horkými kameny je známá u čínské kultury již přes 5000 let.

Velmi příjemná je metoda kombinující masáž lávovými kameny a účinek esenciálních, masážních olejů. Pro zvýšení efektu je používáno exotických aromatických olejů, které umocňují pocit naprosté relaxace a uvolnění. Báječně si odpočinete a ještě dlouho po masáži budete cítit teplo z oblázků.

Málokterá masáž dokáže navodit takové pocity jako právě masáž horkými kameny. K této masáži se využívá lávových kamenů, které výborně akumulují teplo. Lávové kameny mají mimořádně silnou energetickou vibraci. Tato vlastnost je využívána na odstraňování blokací důležitých bodů na meridiánech a rozproudění energie v našem těle.

Masážní lávové kameny na těle.

Pokládání kamenů na tělo

Doporučuji si práci s lávovými kameny nejdříve vyzkoušet na zádech. Poproste tedy svůj protějšek, aby si lehl na břicho. Nejdřív si záda zvláčněte vmasírováním teplého oleje. Čím lépe bude olej do kůže vmasírován, o to lépe se vám bude poté masírovat kameny.

Mezitím zkoušejte teplotu kamenů. Jakmile je dokážete alespoň deset sekund udržet v ruce, mají správnou teplotu. Malé kameny chladnou rychleji než velké.

Po přiložení si ale ověřte reakce masírované osoby, každý je totiž na teplo jinak citlivý. Kameny rozložte po celé délce páteře a na lopatky. Přiložením kamenů docílíme prohřátí těla. Kameny nechte chvíli hřát, energetická centra těla se takto plně aktivují. Po přikládání kamenů přichází samotná masáž.

Masáž lávovými kameny

Vlastní masáž

Masírujte prvně jemně prsty okolí přiložených kamenů a pokračujte ve vtírání oleje. Po chvíli uchopte dva horní kameny (do každé ruky jeden) a přejíždějte s nimi po horní části zad. Masážní pohyby by měly být dlouhé plynulé a velmi pomalé. Nebojte se trochu přitlačit. Při používání dbejte zvýšené opatrnosti a vyhýbejte se při posouvání kamenů různým kostním výčnělkům. Mohli byste způsobit zranění v podobě modřiny. Po chvíli kameny vystřídejte.

K masáži nemusíte používat jen plochu kamenů, ale i jejich zaoblené hrany. Po asi deseti minutách kameny vychladnou, takže můžete masáž ukončit. Po získání zkušeností masírujícího i masírovaného můžete příště masáž časově prodloužit výměnou kamenů za nové teplé.

Účinky masáže

 • Stimuluje krevní oběh a lymfatický systém.
 • Hluboce relaxuje a harmonizuje.
 • Postupně prohřívá celé tělo.
 • Pomáhá detoxikaci organismu.
 • Vyrovnává energii v těle.

Po masáži

Nechte masírovaného chvíli odpočinout, pečlivě ho přikryjte. Vhodné je nabídnout něco k pití. Vstávat pomalu a opatrně. Po masáži se doporučuje čerstvý vzduch a dostatek pohybu.

Údržba lávových kamenů

Použité lávové kameny dejte do čisté teplé vody, přidejte antiseptické mýdlo (nebo několik kapek Tea Tree Oil) a jeden po druhém očistěte (můžete použít kartáček). Poté kameny otřete dočista, odložte na čistou utěrku a nechte uschnout.

Detailní informace o čištění a údržbě naleznete v článku: Čištění a údržba lávových kamenů

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ

 • Při domácím použití jsou důležité hlavně relaxační účinky.
 • Rozhodně se nepokoušejte sami uvolňovat ztuhlé svaly nebo jinak napravovat páteř! Při používání dbejte zvýšené opatrnosti a vyhýbejte se při posouvání kamenů různým kostním výčnělkům. Mohli byste způsobit zranění v podobě modřiny.
 • Masáž není vhodná v případě tuberkulózy, nádorů, otevřených ran, silného krvácení, pohmožděnin, popraskané pokožky, trombózy, zánětu žil, při křečových žilách nebo bolesti lýtek neznámého původu.
 • Těhotné ženy (možná masáž nohou, rukou, šíje - nižší teploty) a lidé trpící cukrovkou nebo jinou nemocí by měli mít k této terapii svolení od lékaře.
 • Máte-li jakékoli dotazy ohledně terapeutických účinků horkých masážních kamenů, obraťte se na svého lékaře.
 • Začnete-li při terapii pociťovat jakékoli nepříjemné účinky či nevolnost, přestaňte okamžitě s masáží a kontaktujte svého lékaře.
 • Pro úplné zvládnutí masáže horkými kameny doporučujeme navštívit kurz výuky této masáže. Přečíst si některou z knih zabývající se masážemi s horkými kameny nebo prohlédnout instruktážní videa přístupné na internetu.

Naše nabídka masážních lávových kamenů.