Antimonit, stibnit
Antimonit je kosočtverečný minerál s chemickým vzorcem Sb2S3 (sulfid antimonu). Starší české pojmenování je leštěnec antimonový a také se setkáváme s označením stibnit. Antimonit tvoří nejčastěji vertikálně rýhované, stébelnaté až paprsčité agregáty. Jejich krása přitahuje sběratele estetických minerálů a není se čemu divit. Na fotografii dole vidíte drúzu velkých krystalů antimonitu.
Velikostně významná ložiska antimonu (těží se v dolech či lomech) jsou ve světě vzácná. Často se ruda s obsahem antimonu těží i pro svůj podíl zlata. V dnešním světě je největším producentem Čína.
Naleziště antimonitu
Zlatonosná ložiska - Milešov u Sedlčan, Jeseníky, Příbramsko, Slovenské rudohoří; hydrotermální ložiska - Japonsko, Jižní Amerika, Čína
Na foto: antimonit z Rumunska (4,5 cm)
Podívejte se na naši nabídku nerostů z celého světa.
Vlastnosti antimonu
- Fyzikální vlastnosti: tvrdost 2 (na Mohsově stupnici tvrdosti), hustota 4,5 – 4,7 g/cm³, dokonale štěpný podle plochy (010), lom lasturnatý. Antimon snadno taje v plameni svíčky (bod tání 548°C).
- Optické vlastnosti:
- Barva: olověná, ocelově šedá, agregáty až černé, s odstínem do modrozelené. Na povrchu často tmavě modré zbarvení. Vryp olovnatě šedý.
- Průhlednost: opaktní, kovově lesklý (zvláště na štěpných plochách).
Antimonit - stibnite,Herja mine, Rumunsko
Použití antimonu
Antimon se používá k legování ocelí odolných proti korozi, je používán v akumulátorech, v polovodičových technologiích, při vulkanizaci kaučuku, v textilním (mořidla), sklářském a keramickém průmyslu (smalty), jako pigment, ohnivzdorný povlak, v pyrotechnice, medicíně a jinde. [1]
Antimonit z Kremnice (SR) velikost vzorku 30 cm
Na foto nahoře: antimonit z Baia Sprie (Rumunsko), velikost vzorku cca 10 cm.
Na foto dole: Samostatná jehlice (11cm) antimonitu Xianghualing, Čína.
Na foto: Antimonit s kalcitem (Rumunsko).
Shluk lesklých jehlicovitých agregátů antimonitu prorostlých kalcitem (Guang-Xi, Čína).
Zdroj:
- [1] Použití antimonu: Antimonit - velebil.net