Označení kvality broušených kamenů

Vysvětlení zkratek Commercial, A, AA, AAA a Super Fine uvedených na našem e-shopu.

kvalita-brousenych kamenu

Pokud jste na našem e-shopu navštívili kategorii broušených kamenů, určitě jste si všimli, že u nabízených položek je uvedeno označení kvality Commercial, A, AA, AAA nebo Super Fine. Pojďme se na jednotlivá označení podívat podrobněji.

Kvalita Super Fine

Nabízené kameny jsou čisté, dobře broušené i leštěné, mají živé barvy a konzistentní barvu ideální pro daný kámen.

superfine-brouseny-kunzit-1ks-10x5mm

Kvalita AAA

Tento stupeň znamená, že dotyčný kámen je čistý, dobře broušený i leštěný, má živou barvu s malým rozdílem od barvy ideální, drobný nesoulad je v barevných tónech při porovnání více kusů položených vedle sebe. Kvalita AAA je dobrá volba, chcete-li koupit např. jeden kámen od druhu, nebo vám nebude vadit (často velmi malý) rozdíl v tónu barvy při nákupu více kamenů. Kameny kvality AAA patří k nejprodávanějším.

brouseny-chromdiopsid-1ks-6x4mm-aaa

Kvalita AA

Tento stupeň znamená, že dotyčné kameny jsou částečně čisté, dobře broušené i leštěné a mají mezi sebou nesoulad v barvě. Rozdíl od ideální barvy není příliš výrazný. Kameny AA jsou přechodem k výrazně lepší kvalitě oproti "Commercial". V kvalitě AA často můžete narazit na slušné kusy, u kterých si (běžným pohledem) nevšimnete jejich vad.

brouseny-ametyst-1ks-8x6mm-aa

Kvalita A

Tento stupeň znamená, že dotyčné kameny jsou částečně čisté, jsou přiměřeně broušené i leštěné, mají však výrazný nesoulad v barvě a také patrný rozdíl od barvy ideální. Jedná se o cenově dostupné broušené kameny.

brouseny-fluorit

Kvalita Commercial

Nepravidelné brusy, viditelné inkluze, pera a blanky, celkově nižší stupeň kvality. Takto označené broušené kameny jsou cenově velmi dostupné a vhodné do kamenné bižuterie. Často jsou zakoupeny jako mineralogické ukázky do sbírky. Nejčastěji prodávané kameny v této kategorii jsou barevné varianty křemene, tedy citrín, záhněda, ametyst. Doporučujeme začínajícím sběratelům i brusičům kamenů.

citrin-13ks-10-5ct 

Doplňující označení

Na našem webu se můžete také setkat s doplňujícím označení + (plus) k již výše uvedeným označením. Například kvalita AA+ značí, že kameny jsou o něco kvalitnější než standardní AA, ale nedosahují plné kvality vyššího stupně (AAA).

Další informace:

Hmotnosti broušených kamenů se uvádějí v karátech (5,0 ct = 1,0 g). Více o této hmotnostní jednotce naleznete ZDE.

Všechny drahé kameny dostupné v našem obchodě, nakupujeme pouze od ověřených dodavatelů. Dle hesla "důvěřuj, ale prověřuj" si necháváme náhodně vybrané kameny znovu zkontrolovat v gemologické laboratoři.

Podívejte se na naši nabídku broušených drahých kamenů.