Gemologie a certifikace kamenů

Co je to gemologie a čím se zabývá? Zjednodušeně se dá říci, že gemologie je věda zabývající se drahými kameny.

Jedná se o úzce specializovanou součást aplikované (technické) mineralogie, která zkoumá vznik, lokaci, vlastnosti a technologie zpracování přírodních materiálů (drahé a šperkové kameny), jejich identifikaci a rozlišení od kamenů syntetických. V neposlední řadě se také zabývá jejich oceňováním (surovinou počínaje a vybroušeným kamenem nebo gemou konče).

luxusni-sperky-s-gemy

Certifikát a ověření pravosti drahých kamenů

S gemologií úzce souvisí certifikace drahých kamenů.

Upozorňujeme, že certifikát pravosti může vystavit pouze znalec (s kulatým razítkem) v oboru, tedy gemolog.

Oblíbené kartičky pravosti, nabízené ke kamenům různými prodejci (zejména u brusů, u jantaru a vltavínů), jsou jen vyjádřením prodejce, že kámen je pravý. Pouze certifikát nezávislé laboratoře je zárukou přírodního původu kamene a jeho parametrů.

Je třeba si uvědomit, že ani gemologové nepracují zadarmo a vybavení slušné gemologické laboratoře stojí statisíce i milióny korun. Certifikát vydaný gemologem jednoduše něco stojí (je to znalecký posudek).

S tím souvisí fakt, že ke každému kameni se nevyplatí vystavit certifikát. Zejména u levnějších kamenů, by cena certifikátu mnohonásobně převýšila hodnotu kamene. Nemáte-li u levnějších kamenů jistotu pravosti, doporučujeme:

  • Navštívit některou z mineralogických burz a zeptat se na názor několika vystavovatelů. Většina z nich má ze své praxe mnoho zkušeností a jistě vám rádi poradí.
  • Nechat si v ČGL (Česká gemologická laboratoř) kámen identifikovat. Ověření pravosti drahého kamene (bez certifikace) vyjde v ČGL řádově na stokoruny.

U dražších kamenů, které chcete i certifikovat se obraťte na Českou gemologickou laboratoř, nebo gemologa ve vašem okolí.

Komerčním prodejem drahých kamenů zabýváme od roku 2009. Drahé kameny nakupujeme pouze od ověřených dodavatelů. Zejména u broušených drahých kamenů, dle hesla "důvěřuj, ale prověřuj", necháváme náhodně vybrané kameny znovu zkontrolovat v gemologické laboratoři. Spolupracujeme s gemologickou laboratoří na Slovensku, kterou provozuje Dipl. Ing. Maroš Barok, CGA (pozn.: pan Maroš Barok má také Mineralogické a banícke múzeum o kterém jsme psali zde)

brousene-kameny-gemy

Naše nabídka broušených kamenů.

 

Zajímá-li vás problematika oceňování drahých kamenů, doporučujeme přečíst si brožuru Oceňování drahých kamenů od Marka Mahlera, která je ke stažení ve formátu PDF na níže uvedených odkazech.

Oceňování drahých kamenů - 1. část

Oceňování drahých kamenů - 2. část

Oceňování drahých kamenů - 3. část

Původní a zdrojovou stránku brožury naleznete na stránkách aukčního domu Valentinum