Chryzokol

Chryzokol (též chrysokol) je křemičitan mědi, často s příměsí hliníku anebo železa. Název vychází z řečtiny, kde "chrysos" znamená zlato a "kolla" tmel k pájení zlata. Chemický vzorec je (CuAl)2H2Si2O5(OH)4 · nH2O a z hlediska krystalové struktury se jedná o "minerál" velmi neuspořádaný. Výsledky studie z roku 2006 naznačují, že chryzokol není samostatným minerálem, ale směsí spertiniitu (hydroxidu měďnatého), chalcedonu a vody. Vzniká chemickou přeměnou rud mědi, zejména v aridních (suchých) oblastech. Jedná se o málo významnou rudu mědi.

Bledě modrý chryzokol s zeleným malachitem řez minerálem.

Na foto: Azurově modrý chryzokol s malachitem, Katanga, Kongo, cca 40 cm.

Tvoří modrozelené celistvé, zemité, ledvinité agregáty, povlaky a kůry. Je matný až voskově lesklý. Těžen je na několika ložiscích v provincii Katanga v Konžské demokratické republice dále v USA (zejména Arizona, Nové Mexiko, Nevada, Utah, Idaho), v Chile, Izraeli, Mexiku a Rusku.

U nás se vyskytl na drobném ložisku měděných, olověných a zinkových rud v Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších anebo v dutinách čedičů u Lomnice nad Popelkou, Nové Paky, v Rožmitále u Broumova a ve Studenci jjv. od Jilemnice v Podkrkonoší.

Chryzokol, Katanga, Kongo tyrkysové barvy

Na foto: Chryzokol - Demokratická republika Kongo (výřez foto cca 16 cm)

Tvrdost chryzokolu

Tvrdost chryzokolu se pohybuje se v rozmezí od 2 do 7 dle Mohse. Její hodnota je závislá na obsahu chalcedonu ve směsi. Kameny s vyšším obsahem křemičitého gelu jsou tvrdší, zpravidla mají azurovou, modrozelenou až zelenou barvu a jsou vhodné k šperkařským účelům. Naproti tomu kameny tmavě modré bývají velmi křehké a jsou zajímavé zejména pro sběratele mineralogických vzorků.

Pozn.: Nejste-li si jisti složením svého chryzokolu, vyvarujte se mechanickému čištění (pára nebo ultrazvuk) a uchovávejte ho odděleně tak, abyste zabránili jeho poškrábání.

chryzokol-lubumbashi-kongo

Chryzokol - Lubumbashi, Demokratická republika Kongo (vzorek cca 10 cm)

chryzokol-Bagdad mine-Arizona-USA-8cm

Na foto: Chryzokol - Bagdad mine, Arizona, USA (cca 8 cm)