Vanadinit

Vanadinit je poměrně vzácný minerál, který vzniká oxidací galenitu na jeho ložiscích, kde bývá často doprovázen cerusitem a wulfenitem. Má chemický vzorec Pb5(VO4)Cl a výjimečně sloužil i jako ruda vanadu.

Prodej vanadinitu a barytu.

vanadinit kámen

Na foto: vanadinit z Maroka (cca 5 cm)

Tvoří tabulkovité, sloupcovité krystaly a ledvinité i vláknité agregáty. Je průsvitný až neprůhledný, neštěpný a tvrdost dle Mohse je 2,5 až 3. Bývá červený, hnědý, oranžový a žlutý. Světle žlutá odrůda obsahující mnoho oxidu arseničného se nazývá endlichit. Krásné tabulkové krystaly vanadinitu, často na bílém lupenitém barytu, pocházejí z Maroka. Jedná se o efektní vzorky ceněné zejména sběrateli estetických minerálů.

vanadinit atlas kamenů

vanadinit minerál - krystaly

Naleziště vanadinitu jsou známé např. z Mibladenu (Maroko), z olověných dolů v Rakousku, v Arizoně a v Novém Mexiku (USA).

vanadinit (7)

Na fotografiích jsou vzorky z Maroka.

Přisuzované vlastnosti a účinky vanadinitu

V esoterice a duchovní praxi hraje vanadinit významnou roli. Uvádí se, že umožňuje integrovat učení a poznatky z našich životních zkušeností a stát se tak silnějšími a moudřejšími. Pomáhá prý přijmout a ocenit naše tělo. Je také spojen s druhou a třetí čakrou, které podporují kreativitu, vášeň a sebeprosazení. Více o jeho přisuzovaných účincích v článku: Vanadinit, kámen síly a kreativity

Podívejte se na naši nabídku vanadinitu a barytu.