Minerál ametyst

Ametyst je fialově až purpurově tmavočerveně zbarvený krystalovaný křemen.

Nejkrásnější tmavě fialové velké ametysty se dovážejí z jižní Brazílie a severní Uruguaye. Nevýhodou všech ametystů bohužel je, že na denním světle blednou, sice pomalu ale jistě. Nádherně fialové zbarvení je způsobeno radioaktivním ozářením a příměsí železa. Po vyblednutí a následně novým ozářením radioaktivním zářením se ametystu barva navrací.

Fialová drůza přírodních krystalů ametystu.

Další vlastností ametystu je, že při zahřátí na 250 °C přechází do žlutých tónů. Vzniká tak „brazilský citrín“ nebo „brazilský topas“. Žlutou barvu přepálených ametystů nelze od barvy pravých topasů a skutečných citrínů téměř rozeznat. Protože přírodní citríny jsou velmi vzácné, využívá se žíhání ametystu jako zdroje pro většinu komerčně prodávaných citrínů na trhu. S páleným ametystem se tak můžeme setkat jak ve špercích, tak v komerčně prodávaných mineralogických ukázkách např. drúzách nebo celých geodách.

Široká nabídka ametystů na prodej.

Vznik a výskyt ametystu

Většina krystalů ametystu vzniká vyloučením z horkých roztoků, přicházejících z velkých hloubek zemského nitra. Tyto horké roztoky vyplňují dutiny v melafyrech tak jako v našem Kozákově. Dutiny brazilských melafyrových mandlovců bývají mnohem větší, často až několik metrů dlouhé a vysoké. Krásné ametysty se vyskytují také v Alpách a na Urale. Známe však i ametysty žilné (např. na Českomoravské vysočině v okolí Třebíče), tvořící hrubé krystaly; na svém průřezu mají zajímavou stavbu, připomínající svým průběhem hradby, a odtud i jejich název ametysty „hradbové".

Hradbové ametysty

Na foto.: hradbové ametysty z Kojatína

Ametyst je znám z Bochovic a Hostákova nedaleko Třebíče a z Ciboušova u Klášterce nad Ohří. Nejbohatší naleziště v zahraničí jsou v Brazílii (stát Rio Grande do Sul) a Uruguayi. Sytě zbarvené ametysty jsou dováženy z Madagaskaru, Uralu i Srí Lanky. 

Zajímavá tvarová odrůda ametystu z Banské Štiavnice

V Banské Štiavnici byl odedávna nacházen ametyst ve tvarech podobných žezlu nebo holubníku, tvořený štíhlým krystalem křemene, na nějž nasedal širší, stejně orientovaný a rovnoběžně přirostlý mladší krystal s fialovou špičkou. Na povrchu měl často rozmanité nerovnosti, které byly způsobeny nepravidelným růstem a nedostatkem matečného roztoku. Právě tyto povrchové nepravidelnosti dodávají štiavnickým ametystům charakteristického a zajímavého vzhledu - žezlového ametystu.

Využití ametystu

Použití ametystu je velmi staré, neboť již ve starověku byl hledaným kamenem okrasným i surovinou k výrobě drahých amuletů, které prý svého nositele zaručeně chránily před opojením. Od té doby se ho stále užívá k výrobě šperkových kamenů, pečetidel, mís, váz apod.

Krásně vybarvené krystaly ametystu se dobře hodí ke zpracování jako šperkové kameny. Brousí se jako brilianty nebo stupňovce buď podlouhlé, oválné nebo kruhové. U nás byly nejčastěji broušeny ametysty z Kozákova.

Tmavě fialový broušený ametyst vysoké kvality.

Zavřená ametystová geoda z Brazílie na výstavě minerálů v Mnichově.

Pootevřená ametystová geoda na burze v Mnichově

Otevřená a osvětlená obří ametystová geoda na výstavě v Mnichově.

na fotografiích: Ametystová geoda z Brazílie - vystavená na burze v Mnichově 2013

Další fotografie ametystů naleznete v fotogalerii:  Ametyst na fotografiích

Zdroj a odkazy:

Vladimír Bouška, Jiří Kouřimský - Drahé kameny kolem nás
Vladimír Bouška - Atlas drahých kamenů (1985)
Karel Tuček - Krása nerostů (1947)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ametyst 

Nabídka e-shopu:

Zpět na seznam minerálů

Autor: Ondřej Synek

Zveřejněno: 13.6.2015


 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.malachit-obchod.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.malachit-obchod.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace