Malachit

Malachit je poměrně měkký, pěkně zelený, neprůhledný nerost. Jedná se o uhličitan měďnatý, obsahující 55 až 57 % mědi. Chemický vzorec malachitu je Cu2(CO3) (OH)2  Název minerálu pochází z řeckého slova „malache“ označující sytě zelenou barvu.

Malachit řez krápníkem

Na foto: vyleštěný malachit - řez krápníkem - Kongo

Formy a místa výskytu malachitu

Vyskytuje se hlavně v kulovitých a hlízovitých tvarech, složených z vrstev tmavších a světlejších, které se střídají jako u achátů, příležitostně ve formě malých sloupcovitých a jehlicovitých krystalů. Malachit může také tvořit krápníky.

Malachit surový Kongo

Surový malachit - Kongo

Nacházen je na většině měďnatých ložisek, dříve byl nazýván jako skalní zeleň. Jeho výskyt je vázán na oblasti výskytů sulfidů mědi, např. chalkopyrit, jejichž přeměnou vzniká. Zjednodušeně se dá říci, že malachit v přírodě vzniká všude tam, kde dochází ke zvětrávání mědi a z jistého pohledu tak vzniká i na měděných střechách při jejich zvětrávání. Malachit bývá zejména v hořejších částech těchto rudních ložisek, většinou ve směsi s azuritem, a doprovázen chryzokolem, těženým rovněž k ozdobným účelům.

Kabošony z minerálu malachit

Kabošony z malachitu

Na českých nalezištích je malachit poměrně vzácným nerostem a vyskytuje se jen v malém množství v Podkrkonoší a na Moravě u Borovice nedaleko Tišnova. Ke světoznámým ložiskům malachitu, jejichž bohatství je však dnes již úplně vyčerpáno, patří doly na Urale, zejména v okolí Nižního Tagilu. Nejbohatší ložiska malachitu, který je také vydatnou měděnou rudou, obsahující 57 % mědi, jsou ve střední Africe. Zvláště proslulá jsou vydatná naleziště malachitu v Belgickém Kongu (Katanga) a v Rhodesii, odkud pocházejí velké a krásně vyvinuté ledvinité útvary.
 

Malachit s křišťálem

Na foto: malachit s křišťálem

Využití malachitu

Malachit byl používán jako minerální pigment v zelených barvách od starověku, je velmi citlivý na kyseliny a kolísání v barvě. V 19. století v oblastech s vyšší akumulací byl využíván jako méně významná ruda mědi. Malachit se používá jako šperkový kámen, hlavně do šperků, které nošením příliš netrpí, kde se kámen nedře. Z malachitu se vyrábějí většinou drobné, ale i větší umělecké a velmi hodnotné předměty.

Soška nosorožce z malachitu

Nosorožec z malachitu - Kongo

Soška nosorožce z malachitu

Vlastnosti malachitu

  • Chemický vzorec: Cu2(OH)2CO3
  • Barva: zelená až tmavě zelená
  • Vzhled krystalu: krápníkovitý, vláknitý, kulovitý, jehličkovitý
  • Soustava: jednoklonná
  • Tvrdost: 3,5–4;
  • Lesk: matný
  • Štěpnost: křehký
  • Vryp: světle zelený
  • Hustota : 3,9 g/cm3
  • Rozpustnost : rozkládá se v HCl

Malachitové krápníky na podstavci - výstava Mnichov 2014

Malachitové krápníky na podstavci (cca 60cm) - výstava Mnichov 2014

Další fotografie malachitu naleznete v naší fotogalerii.

Naše nabídka surového malachitu a figurek z malachitu.

Zdroje a odkazy:

 

Zpět na seznam minerálů

Autor: Ondřej Synek

Zveřejněno: 7.7.2015

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.malachit-obchod.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.malachit-obchod.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace