Zelené kameny

Máte doma "zelený" kámen a nevíte, jak se jmenuje? Tento článek vám ho pomůže určit.

Jednoduché rozdělení drahých kamenů podle barvy je sice řešení laické, ale velmi jednoduché a praktické. Také některé knihy a atlasy uspořádání (podle barvy) používají. Začneme kameny zelenými, protože zelený je malachit, a to je náš nejoblíbenější kámen :-)

Následovat budou články o kamenech modrých, červených a růžových , žlutých, čirých a vícebarevných.

Amazonit

Amazonit je zelená odrůda mikroklinu. A co je to mikroklin? Mikroklin je minerál (živec draselnatý) a je chemicky totožný s ortoklasem. Krystaly mikroklinu mají také podobný tvar jako ortoklas; většinou však nejsou (krystaly) jednoduché ale složené. Mikroklin je velmi častou součástí pegmatitů a písmenkových žul. Dále se vyskytuje v některých krystalických břidlicích. Pěkné krystaly zeleného mikroklinu (amazonitu) jsou známy z Ilmenského pohoří na Urale, z Pikes Peaku v Coloradu i z Bodenmaisu v bavorské Šumavě.

Naše nabídka surového amazonitu.

Amazonit - zelené kameny

Aragonit

Aragonit spolu s kalcitem buduje tzv. „onyxové mramory“, u kterých se zelená barva vyskytuje velice často. Na fotografii je zobrazena zelená pyramida o velikosti 11cm (země původu Pákistán).

Zelená pyramida z Pákistánského mramoru.

Avanturín

Avanturin je forma křemene vyznačující se průsvitností a přítomností šupinek nerostných uzavřenin (inkluzí), které způsobují třpytivě lesklý vzhled, zvaný avanturescence. Nejběžnější barva avanturinu je zelená, ale může se vyskytovat také v oranžové, modré, hnědé, žluté nebo šedé.

Avanturín - zelené kameny

Démantoid

Démantoid je drahokamová odrůda méně známého granátu andraditu. Andradit (var. démantoid) patří do vápenato-železitých granátů. Démantoid byl objeven v roce 1885 na středním Urale. Nejprve byl mylně považován za smaragd, ale poté se zjistilo, že se jedná o zcela novou odrůdu granátu a dle vykazujícího velmi silného diamantového lesku připomínající samotný diamant byl pojmenován démantoid. Je zabarven do velmi sytě zelené až žlutozelené barvy díky příměsi chromu. Nejčastěji je nalézán v náplavech nejen na již zmíněném Uralu, ale také v Africe nebo na Madagaskaru. Démantoid je velice vyhledávaným drahokamem a vzhledem k téměř vyčerpaným nalezištím na Uralu má také velmi vysokou cenu.

Démantoid - zelené kameny

Na foto: Andarit, var. démantoid - autor: Rob Lavinsky CC-BY-SA-3.0

Dioptas

Dioptas je chemicky zásaditý křemičitan měďnatý. Vyskytuje se nejčastěji v zrnitých agregátech, ale někdy tvoří krátké prizmatické krystaly. Barva bývá zelená, a to buď smaragdově, nebo tyrkysově. Jedná se o průhledný nebo průsvitný minerál se skelným leskem.

Dioptas - zelené kameny

Fluorit

Barva fluoritu nemusí být také vždy rovnoměrná, známe i barevně zonální krystaly s barevnými zónami orientovanými rovnoběžně s plochami krychle nebo pyramidami přirůstání krystalů. V masivním, sloupcovitém nebo vláknitém fluoritu můžeme často pozorovat paralelní pásy různé barvy. Více o barevnosti fluoritu naleznete v On-line atlasu drahých kamenů / fluorit 

Fluorit - zelené kameny

Na foto: zelený fluorit, autor: Kora27  CC-BY-SA-4.0

Chryzopras

Chryzopras (též chrysopras, často chybně chryzopras) je zeleně zbarvená průsvitná odrůda minerálu chalcedonu. Podobně jako ostatní odrůdy chalcedonu vzniká i chryzopras poblíž zemského povrchu za relativně nízkých teplot (asi 120 °C). Typickou jablečně zelenou barvu (která kolísá od žlutozelené po trávově zelenou) způsobují vodnaté křemičitany (případně oxidy) niklu (např. kerolit, pimelit). Barva chryzoprasu může na slunečním světle blednout.

chryzopras - zelené kameny

Na foto: Chryzopras, přírodní, Polsko (asi 35×20 mm) autor: Xth-Floor

Chromdiopsid

Chromdiopsid je nádherná smaragdově zelená odrůda diopsidu. Objevuje se na metamorfních ložiskách bohatých na vápník a chróm (právě chróm způsobuje typické zelené zabarvení). V roce 1988 byla objevena naleziště drahokamového chromdiopsidu na východní Sibiři, tudíž jedná se o drahokam, jenž se začal používat teprve nedávno. Vzhledem k jeho překrásné barvě jeho oblíbenost a cena stále stoupá. Ovšem kvůli nižší tvrdosti nemůže být osazován do šperků, které jsou vhodné pro denní nošení.

Broušený chromdiopsid

Jadeit - nefrit (jade)

Jadeit je minerál bílé, šedé, zelené, šedozelené barvy, ojediněle bývá modrý až fialový. Vryp je bílý, lesk mastný až skelný. Jadeit je neprůhledný, ale prosvítá na hranách. Jedná se o monoklinický minerál ze skupiny pyroxenů. Název minerálu pochází ze španělských slov piedra de ijada, který znamenal ledvinový kámen či bederní kámen pro své údajné léčivé schopnosti. Španělé se s tímto minerálem začali setkávat na výbojných cestách do oblastí Střední Ameriky. Později byl název zkrácen na jade, ze kterého vznikl jadeit. Typovou lokalitou jsou barmské lokality Tawmaw a Hpkan.

Nefrit je drahokam, odrůda amfibolu a spolu s jadeitem je označován názvem "jade". Barva drahokamového nefritu je sytě špenátově zelená, minerál má tvrdost kolem 6 - 6,5 stupně Mohsovy stupnice podobně jako křemen, je však houževnatější díky mikrokrystalické struktuře. Po naleštění velmi estetický s dokonalým skelným leskem.

Jade

Labradorit

U labradoritu je nápadná irizující (měňavá) hra barev s kovovým leskem. Tato takzvaná labradorescence, vzniká interferencí a zrcadlením na submikroskopických lamelách. Tento lesk bývá převážně modrý, fialový a zelený, někdy se vyskytují i jiné barvy. Vybrané kusy mají odlesk pouze zelený, a proto jsme sem labradorit zařadili.

Labradorit - zelené kameny

Malachit

Malachit má zpravidla zelenou barvu, která se může pohybovat v odstínech od světle zelené až po černozelenou. Je neprůhledný. Nejčastěji se vyskytuje v podobě práškovitých, zemitých, vrstevnatých, ledvinitých a krápníkovitých agregátů. Příležitostně také ve formě malých sloupcovitých a jehlicovitých krystalů. Jeho výskyt je vázán na oblasti výskytů sulfidů mědi, jejichž přeměnou vzniká.

malachit - zelené kameny

Olivín

Olivín (peridot) je kosočtverečný minerál s proměnlivým podílem hořčíku a železa v závislosti na podmínkách při jeho vzniku. Právě železo způsobuje zelené zabarvení kamene.

Olivín - zelené kameny

Prehnit

Prehnit je jablíčkově zelený drahý kámen jehož barva se mění od světle zelené až k žluté. Jsou známé i prehnity bezbarvé, modré, růžové nebo bílé. V dubnu 2000 byl v Kalahari Manganese Fields v Jižní Africe objeven vzácný oranžový prehnit . Prehnit byl poprvé popsán v roce 1788 v Karoo Dolerites z Cradock , provincii Eastern Cape v Jižní Africe.

Prehnit

Na foto: prehnit (zdroj foto)

Pyromorfit

Pro pyromorfit je typické především jeho zelené zbarvení, vyskytuje se však také v barvě žluté, oranžové, žlutooranžové, žlutohnědé, hnědé, našedlé, případně i v bezbarvé verzi.

pyromorfit

Serpentinit

Serpentinit (hadec), je druh metamorfované horniny, která vznikla z ultrabazických hornin, zejména olivínovců metasomatickým procesem serpentinizace, při které se olivín přeměnil na serpentin. U světlejších partií některých hadců se setkáváme s atraktivními síťovitými a skvrnitými vzory, které připomínají kůži hada. Jinak jsou hadce obvykle dost tmavé, černozelené až černé.

Serpentinit - hadec

Smaragd

Smaragd je nejznámější a nejcennější odrůdou minerálu berylu. Má charakteristickou sytě zelenou barvou, za kterou vděčí obsahu chrómu ve struktuře. V klenotnictví se využívá jako drahý kámen (fasetové brusy, kabošony).

Smaragd

Na foto: smaragd, autor: Eva K.

Uvarovit

Uvarovit je minerál patřící do skupiny granátů. Byl objeven v roce 1832 a pojmenován po hraběti Sergeji Semjonoviči Uvarovovi, ruském státníkovi a amatérském sběrateli minerálů. Jedná se o jeden z nejvzácnějších minerálů ze skupiny granátů. Jeho nádherné zbarvení je zapříčiněno zvýšeným obsahem chromu.

uvarovit - zelené kameny

Na foto: garnet var. uvarovite, Saranovskii Mine (Saranovskoe) autor: Géry PARENT  CC BY-SA 4.0

Vltavín

Vltavíny jsou proslulé svou krásnou barevností a rozdělují se do šesti základních odstínů: bledě zelená, světle zelená, lahvově zelená, olivově zelená, hnědá a jedovatě zelená. Jejich barevnost způsobují kationty železa, titanu a pravděpodobně také manganu. Více informací o vltavínu ZDE.

Naše nabídka vltavínů na e-shopu.

Vltavíny - zelené kameny

Zoisit

Rubín v zoisitu nebo-li anyolit může být chápán jako samostatná odrůda zoisitu nebo jako speciální metamorfovaná hornina (jako hornina však není akceptován). Je složen ze světle zeleného zoisitu, temně zeleného pargasitu a rubínu. Poprvé byl objeven v roce 1954 poblíž Longido v Tanzanii a název byl odvozen z masajského slova "anyoli", což doslovně znamená zelený.

Ziosit - zelené kameny

Nenašli jste v seznamu svůj zelený kámen?

Potom vám doporučujeme obrátit se na odborníky na některé z mineralogických burz ve vašem okolí, nebo zapátrat v literatuře.

Je také možné, že se jedná o kámen barvený, nebo méně častý (vzácnější). V našem seznamu drahých kamenů jsme se snažili vybrat ty nejčastější a nejznámější druhy. Zelených minerálů je celá řada, ale jen některé se používají jako kameny drahé. Máte-li, ale tip na nějaký zelený kámen, který by se sem hodil, napište nám.

Aktuální článek: Zelené kameny
Copyright © www.malachit-obchod.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.malachit-obchod.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace